اخبار هواشناسی

رشد ناهنجاری «ال نینو» در اقیانوس آرام و تقویت اثر بارشی آن بر کشور

بر اساس آخرین داده‌های مشاهداتی، ناهنجاری «ال‌نینو» به‌سرعت در حال رشد است و انتظار می‌رود یک رویداد قوی «ال‌نینو» ایجاد شود که اثر مثبت بر بارش کشور خواهد گذاشت.

 

تحقیقات آماری نشان داده است که معمولا با رویداد «ال‌نینو» بارش تجمعی پاییزی در ایران در شرایط نرمال و فراتر از نرمال قرار می‌گیرد و برعکس در شرایط «لانینا» در غالب استان‌های کشور جمع بارش‌های پاییزی به کمتر از نرمال گرایش دارد.

 

 در سه سال اخیر تا انتهای سال ١٤٠١ شرایط لانینای متوسط در محدوده استوایی اقیانوس آرام حاکم بود که بارش‌های پاییزی کشور در این سه سال به‌شدت کمتر از نرمال بود.

 

 امسال شرایط دورپیوند نوسان جنوبی موسوم به «اِنسو» خاص است و بر خلاف گذشته این شاخص پس از پایان فاز لانینا، وارد فاز خنثی نشد و مستقیم وارد فاز ال نینو شده است.

 

 پاییز و زمستان آینده با احتمال قوی با رویداد النینوی متوسط مواجه خواهیم بود که در صورت همراهی سایر عوامل موثر انتظار می‌رود بارش تجمعی مناطق مختلف کشور در پاییز و نیمه اول زمستان امسال به‌خصوص در نیمه غربی به مقدار نرمال و بیشتر از نرمال برسد.

آرمان ابراهیمی

آرمان ابراهیمی در رشته دیپلم تجربی خرداد ۱۴۰۲ به سایت هواشناسی مشهد و استان پیوست او درباره خود می گوید: متولد بهمن ۱۳۸۲ و زاده شیراز هستم و در ریاضی مقام المپیاد دارم. علاقه شدید من به آب و هوا الخصوص بهمنی بودن من این شوق را در من بیشتر کرده  و یکی از اولویت هام فعالیت در زمینه هواشناسی هست و تا اخرین لحظه این علاقه خود را ادامه داده تا در این زمینه پیشرفت و نتیجه خوبی بگیرم  و خدمتی به جامعه ایران و ایرانی کرده باشم. در حال حاظر در اکوسیستم هواشناسی مشهد و استان مشغول خدمت هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا