اخبار هواشناسی

هشدار به تهرانی ها درباره جاری شدن سیلاب | ۱۴۰۲/۵/۱۷

شرایط ناپایداری هوا تا روز چهارشنبه به تناوب ادامه دارد و شاهد وزش باد شدید و خیلی شدید و حتی در حد طوفان لحظه‌ای، رگبار و رعدوبرق خواهیم بود.

 

گ در ارتفاعات به‌خصوص نیمه شمالی استان تهران و شهر تهران تحت تاثیر این شرایط است و بارش‌های فصل تابستان ماهیتی کوتاه مدت و شدید بوده بنابراین در بازه زمانی کوتاه می‌تواند حجم زیادی از بارش اتفاق افتاده و در برخی نقاط شرایط بالا آمدن آب رودخانه‌ها، احتمال سیلابی شدن مسیر‌ها را ایجاد می‌کند.

در ارتفاعات بالادست بارش تگرگ پیش‌بینی شده و فردا به نسبت امروز و چهارشنبه میزان ناپایداری شدیدتر است و هشدار نارنجی برای این سه روز صادر شده است.

 

عمده تمرکز این بارش‌های رگباری و ناپایداری‌ها برای ساعات بعدازظهر، عصر و شب است و بخش‌هایی از شهر تهران که در ارتفاعات قرار دارند و بخش‌هایی مانند حوزه کن، دربند، درکه، توچال و دارآباد پتانسیل خطر را دارند.

 

 شهرستان‌های دماوند، فیروزکوه، شمیرانات و لواسانات همراه تهران این شرایط ناپایدار را داشته، اما در نواحی جنوبی و غربی استان مانند شهرستان‌هایی مانند ورامین، پیشوا، قرچک و رباط کریم این میزان کمتر بوده و بیشتر باد شدید و طوفان لحظه‌ای و گردوخاک است.

 

 در شهرستان‌های غرب استان مانند ملارد، قدس و شهریار و غرب شهر تهران مانند منطقه ۲۲ و البرز پدیده گردوخاک شاهد هستیم و رگبار بیشتر در ارتفاعات وجود دارد

شهروندان از استقرار در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها جدا خودداری کنند چرا که ممکن است رگبار ارتفاعات در پایین دست به سیلاب تبدیل شود و زمان وقوع باد شدید از قرارگرفتن زیر داربست‌ها و پارک خودرو زیر درختان فرسوده خودداری کنند و دستگاه‌های امدادرسان و اجرایی آمادگی کامل داشته باشند. 

آرمان ابراهیمی

آرمان ابراهیمی در رشته دیپلم تجربی خرداد ۱۴۰۲ به سایت هواشناسی مشهد و استان پیوست او درباره خود می گوید: متولد بهمن ۱۳۸۲ و زاده شیراز هستم و در ریاضی مقام المپیاد دارم. علاقه شدید من به آب و هوا الخصوص بهمنی بودن من این شوق را در من بیشتر کرده  و یکی از اولویت هام فعالیت در زمینه هواشناسی هست و تا اخرین لحظه این علاقه خود را ادامه داده تا در این زمینه پیشرفت و نتیجه خوبی بگیرم  و خدمتی به جامعه ایران و ایرانی کرده باشم. در حال حاظر در اکوسیستم هواشناسی مشهد و استان مشغول خدمت هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا